barbarapudlo.pl

Bieganie rano czy wieczorem? Analiza plusów i minusów obydwu opcji?

Bieganie rano czy wieczorem?

W artykule przeanalizujemy plusy oraz minusy biegania rano i wieczorem, dzięki czemu dowiesz się, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Wśród biegaczy nietrudno zauważyć dojść jasny podział na tych, którzy biegają rano oraz tych, którzy wychodzą na trening wieczorem. W większości przypadków wybierana przez nich pora nie jest wynikiem ich osobistych preferencji, ale po prostu możliwości czasowych.

Nie da się ukryć, że 90% biegaczy, których spotykamy na ulicy to biegacze amatorzy, którzy poza bieganiem zazwyczaj pracują na pełny etat i często mają też rodziny oraz natłok obowiązków z tym związanych.

Profesjonalni biegacze zawsze biegają rano (a wieczorem ewentualnie wykonują drugi trening). Nie oznacza to jednak, że bieganie rano nie ma minusów, a bieganie wieczorem pozbawione jest plusów. Nic z tych rzeczy!

Jeśli zależy Ci na bieganiu i naprawdę poważnie do niego podchodzisz, to wyciągniesz z niego dużo bez względu na porę trenowania. Wystarczy, że będziesz znał mocne i słabe strony obydwu opcji.

Jeśli masz pełną dowolność w kwestii pory biegania, a Twoje inne obowiązki nie narzucają Ci, kiedy możesz pójść na trening, to wybierz bieganie rano. Jeśli możesz biegać rano, to możesz już dalej nie czytać tego artykułu. Biegaj rano!

Bieganie rano czy wieczorem? Analiza plusów

Zacznijmy optymistycznym akcentem, czyli od analizy mocnych plusów i zalet obydwu opcji.

Plusy biegania rano

Najważniejsze plusy biegania rano to:

  • Poranny trening wykonywany jest na czczo lub po lekkim posiłku, dzięki czemu nie ma mowy o problemach żołądkowych czy potrzebie skorzystania z WC w trakcie treningu. Jeśli nie czujesz się mocno w kwestii doboru posiłków, to zajrzyj do artykułu pt. Co zjeść przed bieganiem?
  • Rano nasze bateryjki są naładowane do pełna (o ile spaliśmy co najmniej 7-8 h), więc damy z siebie więcej na treningu i wykonamy go lepiej.
  • Po porannym bieganiu dostajemy ogromny zastrzyk energii oraz świeżość umysłu utrzymującą się często aż do końca dnia.
  • W zimie rano (w sensie ok. 9-10) jest zazwyczaj mniejszy smog niż późnym wieczorem.
  • Po porannym bieganiu możemy sobie pozwolić na duży posiłek i mieć pewność, że na pewno go do końca dnia strawimy.

Plusy biegania wieczorem

Najważniejsze plusy biegania wieczorem:

  • Bieganie wieczorem może pomóc złagodzić stres i napięcie skumulowane przez cały dzień.
  • Jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej, to bieganie wieczorem zapewni nam nieco przyspieszoną przemianę materii podczas snu. Jeśli tylko po bieganiu zjemy coś niewielkiego i lekkiego, to rano nasz brzuch będzie wyglądał naprawdę dobrze, a waga przyprawi nas o uśmiech. Zobacz także artykuł pt. Bieganie a odchudzanie.
  • Jeśli wieczór to jedyna pora, kiedy możemy się “wyrwać” z domu na bieganie, to jest to jak najbardziej plus. Bieganie wieczorem jest 100 razy lepsze niż brak biegania w ogóle.
  • Jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej z dość dużym deficytem kalorii (30-40%), to wieczorem, kiedy jesteśmy już po kilku posiłkach, na pewno będziemy mieć więcej energii niż rano zupełnie na głodniaka.
  • Bardzo dużo osób biega wieczorem, więc nie będzie trudno znaleźć nam kompana biegowego.

? Zobacz także artykuł pt. Czy bieganie przed snem jest OK?

Bieganie rano czy wieczorem? Analiza minusów

Jak się okazuje obydwie opcje mają także minusy.

Minusy biegania rano

Główne minusy biegania rano to:

  • Dla niektórych bieganie rano oznacza bieganie o godz. 5 lub 6 przed pójściem do pracy. Często jest to minus, gdyż np. w zimie jest wyjątkowo zimno o tej porze lub jest smog.
  • Wiele osób jest zupełnie nieprzytomna ok. godz 5-6 i trening o takiej porze to totalna męczarnia. Zobacz artykuł pt. Kiedy bieganie zaczyna sprawiać przyjemność?
  • Jeśli mamy do wykonania bardzo mocny trening, to rano możemy nie mieć wystarczającej ilości czasu, aby zjeść odpowiedni posiłek, który pozwoli nam ten trening solidnie wykonać. Dotyczy to przede wszystkim początkujących biegaczy.
  • Wykonanie bardzo mocnego treningu rano przed pracą może skutecznie rozładować nasze bateryjki przez co po dotarciu do pracy jedyne, o czym będziemy marzyć to drzemka.

Minusy biegania wieczorem

Główne minusy biegania wieczorem to:

  • Jeśli wykonamy mocny trening tuż przed snem (np. interwały) to prawdopodobnie będziemy mieć problemy z zaśnięciem.
  • W zimie zazwyczaj wieczorem jest największy smog. Bieganie w smogu kompletnie pozbawia bieganie wszystkich jego zalet i korzyści.
  • Bieganie wieczorem i po ciemku może wydaje się mniej bezpieczne, jeśli biegamy w pojedynkę.
  • Wieczorem (z zazwyczaj już ociężałym żołądkiem oraz skumulowanym zmęczeniu) będzie nam dużo drugiej zrobić dobry i efektywny trening.

? Jak już jesteśmy przy minusach, to zachęcam także do przeczytania artykułu pt. Kiedy bieganie szkodzi?

Ja osobiście nie lubię biegać wieczorem. Nigdy wieczorne treningi dobrze mi nie wychodzą. Ciężko jest mi się do nich w ogóle zmotywować. Podobnie sprawa wygląda z zawodami. Wszystkie biegi nocne w moim wydaniu to jedna wielka porażka!

Lepsza opcja dla Ciebie to…

To ta, którą najłatwiej jesteś w stanie pogodzić ze swoim grafikiem i utrzymać przez dłuższy okres czasu nie powodując zaniedbań w innych istotnych sferach życia. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi.

Twoje nogi wcale się nie poddają. Robi to twój umysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *